فلفل فابریک تایلند لاستیک قیمت لاستیک

فلفل: فابریک تایلند لاستیک قیمت لاستیک بازار خودرو

گت بلاگز اقتصادی بساط قاچاق کالا با اتکای به چنین طرح‌هایی برچیده می‌شود؟ ، 5 سال، رونمایی از سامانه شناسه کالا بعداز گذشت 3

سامانه شناسه کالا در شرایطی بعد از گذشت 3/5 سال رونمایی شد که مقرر است به‌واسطه اجرای این طرح، گامی مؤثر و سازنده در جهت مبارزه و مقابله با قاچاق کالا برداش

بساط قاچاق کالا با اتکای به چنین طرح‌هایی برچیده می‌شود؟ ، 5 سال، رونمایی از سامانه شناسه کالا بعداز گذشت 3

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، معضل قاچاق، چالشی عمیق و عظیم در اقتصاد کشور، محسوب می شود که به تبع مقابله، مبارزه و مهار آن، از مهم ترین الزامات فعلی کشور به شمار می رود.
قاچاق نه تنها عامل بروز پیامدهای منفی اقتصادی هست، بلکه می تواند به بروز هزینه های سنگین اجتماعی و فرهنگی نیز منتهی شود، آن چنان که رگه هایی از این خسارات در طول سالیان اخیر به انحای متفاوت همچون بیکاری، از بین رفتنِ وقت های شغلی، تعطیلی بعضی از مراکز و واحدهای تولیدی و صنعتی، هدر رفت ارز کشور و مخاطرات فرهنگی، هویدا شده است است.

عبارات مهم : مقابله

با چنین اوصافی، مقابله و مبارزه با این پدیده نامیمون، به یکی از دستورکارهای مهم و کلان کشور مبدل شده است که تقریباً تمامی مسئولان و کارشناسان بر لزوم مقابله قاطعانه با این پدیده تأکید می ورزند.
اگرچه میان آنچه که شایسته است و انتظار می رود با اوضاع فعلی حاکم بر اقتصاد کشور، فاصله ای بسیار زیاد احساس می شود و بعضاً واردات بی رویه در بسیاری از اقلام غیر مهم ، این زخم را کهنه تر می نماید، ولی انصاف حکم می کند، تلاش های بعضی از نهادهای ذی ربط جهت مهار و کنترل این عارضه شوم نیز به سادگی نادیده گرفته نشود.
در طول سالیان گذشته، طرح ها و دستورکارهای بسیاری جهت مقابله با قاچاق تعریف، طراحی و اجرایی شده است که طرح شبنم یا کشور عزیزمان ایران کد از نمونه های آن به شمار می رود، که البته بعد از گذشت مدتی به تدریج معایب، نواقص آن عَیان شد.
مدتهاست طرح سامانه شناسه کالا به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با قاچاق مطرح شده است که در نهایت چندی پیش بعد از گذشت قریب به 3/5 سال، به صورت رسمی از این طرح رونمایی شد.
در مرحله نخست، مقرر است 1497 قلم کالا تحت پوشش این سامانه قرار گیرد و به تبع کالاها و محصولاتی که فاقد کد شناسه مورد نیاز باشند، به عنوان کالای قاچاق، شناسایی و رهگیری خواهند شد.
در ذیل این گزارش تلاش می شود در گفت و گویی با کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی، به نحوی دقیق تر، طرح اشاره شده است مورد تبیین، بررسی و واکاوی قرار گیرد.
تأخیر 5/3 ساله در طرح سامانه شناسه کالا، مصداق بارز وقت سوزی بود
پویا رضوانی، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی، با اشاره به تأخیر بسیار در رونمایی از سامانه شناسه کالا، اظهار داشت: بدون تردید چنین تأخیری در شرایطی که قاچاق، باعث تحمیل خسارات بسیاری به کشور می شود، منطقی و معقولانه به نظر نمی رسد.
وی افزود: طرح شبنم و کشور عزیزمان ایران کد به دلایلی لغو شد که البته با عنایت به تهدیدات و نارسایی های طرح های مذکور، لغو آن نیز چندان غیر منتظره نبود و به اعتقاد بنده، تصمیمی هوشمندانه و سازنده نیز به شمار می رفت، ولی نقد و ایرادِ وارده به این امر معطوف می شود که بعد از لغو طرح های مذکور (شبنم و کشور عزیزمان ایران کد)، یک وقت 5/3 ساله جهت مقابله و مهار قاچاق از دست رفت.
رضوانی عنوان کرد: این بدان معنا نیست که در طول 3/5 سال گذشته هیچ اقدام مؤثری جهت مقابله با قاچاق کالا اجرایی نشده، ولی یقیناً وقت های برجسته ای نیز در سایه تأخیر مذکور و در بازه زمانی اشاره شده است از بین رفت، که می شد با اتخاذ تدابیر مورد نیاز از این وقت سوزی جلوگیری شود.
وی افزود: البته اهمیت تشکیل کمیته های تخصصی جهت بهینه شدن فعالیت سامانه به عنوان مهم ترین علت این تأخیر عنوان شده، ولی در صورت تلاش هر چه بیشتر، طی شدن این فرآیند در بازه زمانی کوتاه تر غیر ممکن نبود.
کاهش اسناد قابل معامله، کم کردن وقت جهت تجار و بازرگانان و براق سازی،اصلی ترین نشانه طراحی شناسه کالا
یدا…صادقی، معاون امور اقتصادی بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم رونمایی از سامانه شناسه کالا عنوان کرد: این سامانه در جهت آیین نامه اجرایی ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که به ایجاد شناسنامه، شناسه و کد رهگیری جهت کالاهای گروه نشانه تأکید دارد.
آن چنان که این مقام مسئول عنوان داشته، مهم ترین نشانه از طراحی و راه اندازی این سامانه، مشمول کم کردن اسناد قابل معامله، کم کردن وقت جهت تجار و بازرگانان و تولیدکنندگان و براق سازی فرآیند واردات، تولید و توزیع می شود.
به واقع این سامانه، ابزاری است جهت براق سازی اسناد تجاری و تسهیلِ کنترل و شناساییِ کالاهای قاچاق و با عنایت به لزوم عضویت وارد کنندگان یا تولید کنندگان در سامانه NTSW.IR، زمینه و بستر توزیع و فروش محصولات قاچاق محدود تر از گذشته خواهد شد.
به واقع در سایه این طرح، 1497 قلم کالا در سه گروه الف،ب و پ در بخش های متعدد همچون داروهای انسانی و حیوانی، مکمل های غذایی، محصولات آرایشی و بهداشتی، خوراکی ها، تجهیزات ارتباطی، لوازم خانگی، لوازم یدکی خودرو، مشتقات نفتی، اسباب بازی، منسوجات و پوشاک، گندم، برنج، جو، چای، شکر، بذرها و بسیاری از محصولات و کالاهای دیگر، ملزم به دریافت کد شناسه می شوند که این حجم از تنوع محصولات، موید دامنه فراگیر کالاها و اقلامی است که تحت پوشش طرح اشاره شده است قرار می گیرد.
نحوه اجرای سامانه مذکور،ضریب توفیق آن را مشخص خواهد کرد
مریم تیموری، کارشناس اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی، با اشاره به سازنده بودنِ چنین طرح هایی در امر مقابله و مبارزه با قاچاق کالا گفت: نباید این توصیه حائز اهمیت را از نظر دور داشت که صرفاً با تعریف و طراحی سامانه، مَقوله مبارزه و مقابله با قاچاق کالا به نتیجه های مطلوب و سازنده منتهی نخواهد شد و حصول این امر، مستلزم مؤلفه های دیگری نیز است که مجموعه این پیش نیازها با همسویی و هم افزایی یکدیگر، دستیابی به نتیجه های و توفیقات مؤثر و تعیین کننده را تضمین خواهد کرد.
وی افزود: یکی از عنصرهای بسیار حائز اهمیت در حصول اهداف از پیش تعیین شده است در خصوص طرح مذکور، به نحوه اجرایی شدن آن معطوف می شود و باید ساز و کارهای اجرایی به نحوی تنظیم و تعریف شود که امکان هرگونه سوء استفاده از آن را،سلب نماید.
تیموری عنوان کرد: سازگاری و ارتباط و تعامل سازنده تمامی دستگاه های ذی ربط با سامانه مذکور و جلوگیری از نارسایی در فرآیند ارتباطی نهادهای مربوطه با این سامانه از دیگر ضروریاتی است که در تسریع و تسهیل تحقق اهداف مورد نظر مؤثر و مهم است.
وی در خاتمه یادآور شد: امید آن می رود با استفاده صحیح از تجارب گذشته، شاهد تکرار آینده طرح های شکست خورده پیشین (شبنم و کشور عزیزمان ایران کد) ، جهت این طرح نباشیم.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مقابله | اقتصاد | اقتصادی | قاچاق کالا | کالای قاچاق | مبارزه با قاچاق | اقتصادی | شناسه کالا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog